Шляхи вирішення проблеми транспортного сполучення між населеними пунктами Тупичівської ТГ через покращення послуги в межах громади

20.10.2021

20 жовтня 2021 року у залі засідань Тупичівської сільської ради (вул. Чернігівська, 75, с. Тупичів, Чернігівська обл.) відбувся круглий стіл на тему «Транспортне сполучення між населеними пунктами Тупичівської ТГ».

Учасники круглого столу:

• Тупичівський сільський голова Лариса Шовкова та члени виконавчого комітету і представники апарату Тупичівської сільської ради;
  • Голова Чернігівської районної ради Микола Силенко, голова Постійної комісії Чернігівської районної ради з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, транспорту та інфраструктури Михайло Халімон та член цієї комісії Олег Картун;
  • Павло Пущенко і Наталія Висіканець, представники Громадської організації «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень», що є виконавцем проєкту «Голос громади у місцевому самоврядуванні», який впроваджується у рамках програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID);
  • Марина Ізотова, голова Громадської організації «Джерело громадських ініціатив» (с. Тупичів).

Протягом квітня-червня 2021 року було проведено опитування мешканців з 400 домогосподарств громади щодо задоволеності якістю послуг у Тупичівській територіальній громаді. Одним із напрямків в діяльності виконавчих органів Тупичівської сільської ради, який за думкою мешканців громади потребує покращення,  став «Громадський транспорт» через відсутність регулярного транспортного сполучення між усіма населеними пунктами та неможливість мешканцями громади своєчасно дістатися об'єктів соціальної сфери, громадських і адміністративних місць  (результати опитування за посиланням: https://drive.google.com/file/d/11278pYJ1jW5D2k0eZcjNHc0xURwocALL/view). Про незадоволеність якістю даної послуги виказало 39% загальної кількості опитуваних респондентів.

Під час обговорення учасниками круглого столу зазначено, що відсутність регулярного транспортного сполучення між населеними пунктами в Тупичівській територіальній громаді  суттєво ускладнює взаємодію адміністративного центру та мешканців населених пунктів. Мешканці не мають можливості своєчасно вирішити питання соціального напрямку, адміністративного характеру, отримати медичну консультацію, бути задіяними в прийнятті важливих рішень в громаді тощо. Приватні перевізники не бажають відкривати транспортні маршрути, так як вважають їх неприбутковими.

Чернігівська районна державна адміністрація при проведенні конкурсів з перевезення пасажирів на внутрішньорайонних автобусних маршрутах загального користування не включає представників громад до конкурсної комісії та не враховує пропозиції Тупичівської сільської ради, що були надані 26.02.2021 р., щодо впорядкування існуючої мережі автобусних маршрутів із зазначенням кінцевих зупинок, які б збільшили охоплення населених пунктів громади.

Існуючі маршрути Чернігів-Великий Листвен-Чернігів, Чернігів-Івашківка-Чернігів, Городня-Вихвостів-Городня пролягають через Тупичівську громаду, але вони не вирішують проблеми транспортного забезпечення пасажирських перевезень між усіма населеними пунктами громади.

Марина Ізотова, голова громадської організації, зазначила, що  Тупичівська громада компактна. Відстань від найближчого до найвіддаленішого населеного пункту, по відношенню до адміністративного центру, від 3 до 14 км, тож частково вирішити дану проблему можливо через реалізацію проекту «Соціальний велосипед», шляхом закупівлі велотранспорту та встановлення пунктів користування ними у кожному старостинському окрузі громади. Велосипеди у кількості 16 штук вже придбані в рахунок внеску Програми DOBRE під час впровадження проєкту «Голос громади у місцевому самоврядуванні», виконавцем якого є Громадська організація «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень».

Усі учасники підтримали рекомендації круглого столу на тему «Транспортне сполучення між населеними пунктами Тупичівської ТГ»: направити звернення Чернігівській районній державній адміністрації та до відома Чернігівській обласній державній адміністрації і Чернігівській районній раді щодо:

• Надання інформації по договорам, які укладені з існуючими перевізниками на маршрутах, що проходять через населені пункти Тупичівської територіальної громади, станом на 01.10.2021 року, а саме: термін дії договору, підприємство-перевізник, контактна інформація та керівник підприємства, марка автобусу, виконуючого маршрут за договором;
  • Необхідності перегляду існуючої мережі автобусних маршрутів із зазначенням кінцевих зупинок, які б задовільнили потреби жителів громади та збільшили охоплення населених пунктів Тупичівської сільської територіальної громади;
  • Обов’язковості включення представників Тупичівської громади до складу конкурсної комісії при проведенні конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Чернігівського району (внутрішньорайонні маршрути), але проходять територією населених пунктів Тупичівської сільської територіальної громади.

Після обговорення проблематики питань учасники круглого столу взяди участь у засіданні комітету для обрання 2-ї пріоритетної послуги, на якому вирішили обрати послугу «Громадський транспорт» 2-ою пріоритетною послугою Тупичівської територіальної громади, за якою здійснити розробку плану вдосконалення послуги.