Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

Підходяща робота для безробітних: 5 законодавчих аспектів

Інформація державних органів
18.01.2022

Зареєстровані безробітні мають право, зокрема, на безоплатні послуги від територіальних органів Державної служби зайнятості (ДСЗ) з пошуку підходящої роботи та сприяння в працевлаштуванні. Про це зазначено в статті 44 Закону України «Про зайнятість населення» (далі - Закон про зайнятість населення). Що саме розуміється під поняттям «підходящої роботи»? Розкрити його суть дозволяють положення статті 46 Закону про зайнятість населення.

  1. Визначення підходящої роботи закріплене законом

Підходящою для безробітного вважається робота, що відповідає освіті, професії (спеціальності), кваліфікації особи з урахуванням доступності транспортного обслуговування, встановленої рішенням місцевої державної адміністрації, виконавчого органу відповідної ради. Заробітна плата повинна бути не нижче розміру заробітної плати такої особи за останнім місцем роботи з урахуванням середнього рівня заробітної плати, що склався у регіоні за минулий місяць, де особа зареєстрована як безробітний. Під час пропонування підходящої роботи враховується тривалість роботи за професією (спеціальністю), кваліфікація, досвід, тривалість безробіття, а також потреба ринку праці.

  1. Закон визначає перелік обставин, за яких робота не може визнаватися підходящою

Як зазначено у ч. 8 ст. 46 Закону про зайнятість населення, підходящою для безробітного не може вважатися робота, якщо:

  • місце роботи розташовано за межами доступності транспортного обслуговування, встановленої рішенням місцевої державної адміністрації, виконавчого органу відповідної ради;
  • умови праці не відповідають правилам і нормам, встановленим законодавством про працю та охорону праці (в тому числі якщо на запропонованому місці роботи порушуються встановлені законом строки виплати заробітної плати);
  • умови праці на запропонованому місці роботи не відповідають стану здоров'я громадянина, підтвердженому медичною довідкою.

Окрім того, без згоди громадянина йому не може пропонуватися робота, яка потребує зміни місця проживання.

  1. Існує специфіка визначення підходящої роботи для осіб, які вперше шукають роботу або відновлюють кар’єру

Для осіб, які не мають професії (спеціальності) і вперше шукають роботу, підходящою вважається така, що потребує первинної професійної підготовки, зокрема безпосередньо на робочому місці.

Для безробітних, які не мають професії, або таких, що працювали на роботах, які не потребують спеціальної підготовки, та перебувають на обліку в територіальному органі ДСЗ більше ніж 6 місяців, підходящою роботою також вважається участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, тривалість яких перевищує один місяць.

Для громадян, які бажають відновити трудову діяльність після тривалої (більш як 12 місяців) перерви (крім громадян, яким до досягнення загальновстановленого пенсійного віку залишилося два і менше років), підходящою роботою також вважається участь у громадських роботах, а також інших роботах тимчасового характеру, що відповідають їх освіті, професії (спеціальності), професійному досвіду, зокрема за спорідненими професіями, та тривають понад один місяць.

Для осіб, які бажають відновити трудову діяльність після перерви тривалістю, що перевищує 6 місяців, підходящою вважається робота за професією останнього місця роботи або робота з проходженням попередньої перепідготовки за новою професією (спеціальністю) за направленням територіального ДСЗ.

Коли неможливо надати безробітному роботу за професією протягом 6 місяців з дня перебування на обліку в територіальному органі ДСЗ, йому пропонується підходяща робота з урахуванням здібностей, стану здоров'я і професійного досвіду, доступних для нього видів навчання та потреби ринку праці.

  1. Визначено особливості підбору підходящої роботи для осіб з інвалідністю

Підбір підходящої роботи для осіб з інвалідністю (зокрема, шляхом розумного пристосування до наявного або створення нового робочого місця) здійснюється відповідно до їх професійних навичок, знань, індивідуальної програми реабілітації та з урахуванням побажань щодо умов праці.

  1. Відмова від підходящої роботи тягне несприятливі для безробітних наслідки

Реєстрація безробітного в територіальному органі ДСЗ припиняється в разі дворазової відмови від пропонування підходящої роботи (ст. 45 Закону України про зайнятість населення). Також реєстрація припиняється в разі дворазової відмови від пропонування підходящої роботи за професією (спеціальністю), набутою за направленням центру зайнятості.

При цьому в разі невідвідування без поважних причин роботодавця впродовж семи календарних днів відповідно до виданого направлення на працевлаштування на підходящу роботу тривалість виплати допомоги по безробіттю скорочується на строк до 90 календарних днів (пункт 4 розділу IV Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, що затверджений наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 06.04.2020 № 624).

2025 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше