Голови громад Чернігівщини закликали нардепів зупинити наступ на місцеве самоврядування
Керівники громад Чернігівщини звернулись до народних депутатів з проханням не підтримувати законопроєкт 6062, який несе загрози для місцевого самоврядування.
Раніше Кабмін подав до Верховної Ради законопроєкт № 6062, який ліквідує бюджети розвитку, дозволяє Мінфіну та місцевим державним адміністраціям зупиняти виконання бюджетів територіальних громад, забирає 70% від продажу земель комунальної власності до державних спецфондів й т. ін.
Верховна Рада України 20 жовтня 2021 року за підсумками обговорення зняла з розгляду законопроєкт №6062 «Про внесення змін до бюджетного кодексу України» та відправила на доопрацювання.
Однак, він і надалі знаходиться у Верховній Раді і може бути винесений на розгляд повторно на найближчих пленарних засіданнях ради.
Про основні загрози законопроекту для місцевого самоврядування розповіла консультантка з бюджетних питань Чернігівського регіонального відділення Асоціації міст України Олена Муравйова:
«Наприклад, у Куликівській громаді у 2021 році бюджет розвитку дорівнює 1 млн 415 тис грн. Ці гроші спрямували на співфінансування проєкту капітального ремонту місцевого Центру культури, дозвілля і творчості. Законопроєкт № 6062 передбачає ліквідацію бюджетів розвитку та переніс джерел фінансування доходів бюджету розвитку в загальний фонд. Таким чином, доходи розвитку будуть направлені на поточні витрати. Це загрожує громадам отримати бюджети «проїдання», видатки тоді будуть направлені переважно на виплати заробітної плати. Це загрожує додатковим навантаженням на органи місцевого самоврядування в частині фінансування делегованих повноважень сфери освіти, охорони здоров’я та соціального захисту»
Також Олена Муравйова зазначає, що законопроєктом передбачено вилучення у місцевих бюджетів на користь держбюджету залишків освітньої субвенції. Що позбавить органи місцевого самоврядування можливості накопичувати ці коштів та в подальшому використовувати їх на реконструкцію закладів освіти, оснащення кабінетів сучасним обладнанням, закупівлю шкільних автобусів та інше.
«Слід зазначити, що проект закону № 6062 пропонує направляти до державного бюджету 70 % доходів від викупу комунальної землі. Відтак місцеві бюджети втратять більшу частину цих доходів. Утім, згідно з Конституцією України, комунальні земельні ділянки є власністю місцевих рад. Тому і надходження від їх продажу повинні 100-відсотково йти до бюджетів територіальних громад», - підкреслила консультантка з бюджетних питань Олена Муравйова
Для захисту інтересів місцевого самоврядування Асоціація міст України відпрацювала з Міністерством фінансів України своє бачення змін до Бюджетного кодексу і сподівається, що у процесі доопрацювання законопроєкту №6062 до другого читання її пропозиції будуть враховані.
--